Слідами круглого столу, присвяченого питанням Кодексу з питань банкрутства (проходив 14 листопада 2018р. в УКРІНФОРМ.)


Слідами круглого столу, присвяченого питанням Кодексу з питань банкрутства (проходив 14 листопада 2018р. в УКРІНФОРМ.) 15.11.2018

Слідами круглого столу, присвяченого питанням Кодексу з питань банкрутства (проходив 14 листопада 2018р. в УКРІНФОРМ.)

Ярослава Авраменко (учасник круглого столу):

"Круглий стіл був дуже цікавий та інформативний.
Для тих, хто цікавиться питаннями банкрутства фізичних осіб, раджу подивитись виступ одного з співавторів цього Кодексу Руслана Сидоровича (17:43-26:21 хв.) та мій (2:13:00-2:23:00 хв.).

Стосовно тез Руслана Сидоровича:

Він вважає, що книга четверта, яка присвячена банкрутству фізичних осіб, більше захищає інтереси боржників, ніж кредиторів (тобто є «проборжниківською»). Загальна ідея – якщо фізична особа через об‘єктивні фактори не може виконати зобов‘язання по кредитам, то вона повинна мати можливість вийти з боргового рабства і «очиститись». Для цього Кодекс пропонує два варіанти – реструктуризація і банкрутство. Реструктуризація підходить для тих, в кого є активи та хто має план виходу з кризи. Якщо у людини є тільки борги або вона не хоче займатись реалізацією активів, то їх віддають в управління арбітражному керуючому, який займається їх відчуженням і після цього людину визнають банкрутом. Банкрут нікому нічого не винен і життя можна починати з чистого листа.

Для валютних позичальників є перехідні положення та особливі умови реструктуризації, яка включає наступні кроки:
Крок 1 – за зверненням (ініціативою) боржника валютний борг переводять в гривню по поточному курсу;
Крок 2 – відкидають пені і штрафи;
Крок 3 – сума боргу зменшується (обрізається) до ринкової вартості нерухомості станом «на сьогодні»;
Крок 4 – від цієї суми віднімається сума сплаченого тіла кредиту;
Крок 5 – решта боргу реструктурується на наступних умовах – на 15 років під відсоткову ставку по депозитах для фізичних осіб плюс 1 відсоток для тих, у кого в іпотеці квартира до 60 кв.м. або будинок до 120 кв.м. або на 10 років під відсоткову ставку по депозитах для фізичних осіб плюс 3 відсотки - для усіх інших.
Мораторій для валютних позичальників знімається через один рік.

Моя думка стосовно цього Кодексу не змінилась.

Я вважаю, що він дає інструмент, який допоможе позичальникам (всім, не тільки валютним) знайти компромісні умови реструктуризації з банком. Проте для того, що б цей інструмент запрацював, необхідно доповнити Кодекс методичними рекомендаціями стосовно правозастосування. Тобто, дати чіткі інструкції як боржникам, так і їх кредиторам.
Процедура банкрутства фізичних осіб досить складна та потребує юридичної підтримки, а готуватись до неї потрібно дуже завчасно. І не дарма коли Кодекс проходив перше читання я радила звернутись до фахівців за консультацією. Так, наприклад, необхідно до пакету документів додавати Декларацію про фінансовий стан боржника та членів його сім‘ї – інакше провадження суд не відкриє. А вона сама по собі не з‘явиться – її треба готувати та подавати зацікавленій особі. Стосовно необхідного пакету документів – також є маса нюансів, але про них детально поговоримо після офіційного оприлюднення Кодексу.
Під час мого виступу ми обговорювали питання про те як і на скільки буде зменшений борг валютних позичальників і в чому полягають особливі умови реструктуризації, чи повинні сплачувати податки боржники з суми прощеного боргу, про необхідність подання декларацій, запити прикордонних органів стосовно подорожей боржника і членів його сімей, чи будуть відповідати солідарно колишні чоловік/дружина кандидата у боржники, на скільки необхідно залишити Мораторій для валютних позичальників та як змусити банки реструктуризувати кредити позичальників.
Відповіді на ці та багато інших питань дивіться у моєму виступі з 2:13:00 хвилини. "


Возврат к списку