Меморандум про реструктуризацію валютних кредитів

Личный кабинет
Почав діяти Меморандум щодо врегулювання питання реструктуризації споживчих кредитів в іноземній валюті

08.05.2015

прес-реліз

Меморандум щодо врегулювання питання реструктуризації споживчих кредитів в іноземній валюті (далі – Меморандум) був запропонований банками, що мають найбільший портфель кредитів фізичних осіб в іноземній валюті, і передбачає реструктуризацію споживчих кредитів в іноземній валюті, що отримані під заставу нерухомості, залишок за основною частиною яких не перевищує 2,5 млн. грн. за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, установленим Національним банком України на 1 січня 2015 року.

Обов’язок банків щодо виконання положень Меморандуму виникає виключно за низки умов, більша частина яких вже виконана.

Найважливішою підставою практичної реалізації положень Меморандуму стало підписання 5 травня 2015 року Президентом України Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо реструктуризації кредитних зобов’язань з іноземної валюти в гривню)".

Зміни до Податкового кодексу звільняють від оподаткування податком на доходи фізичних осіб прибутки фізичної особи-позичальника, які виникають у разі прощення кредитором частини боргу. Зокрема, скасовано 22% податку з доходу фізичних осіб у разі прощення частини валютного кредиту під час переведення його в гривню. Це прощення стосується всіх валютних кредитів, крім тих, що видані співробітникам банків.

Інша вимога щодо набрання чинності Меморандумом теж виконана. Зокрема, до окремих нормативно-правових актів Національного банку України внесено зміни щодо незастосування санкцій до банків унаслідок порушення нормативів у результаті проведення реструктуризації валютних кредитів та/або прощення (анулювання) частини боргу, а також щодо подальшої класифікації цих кредитів, їх обліку тощо.

Разом з тим, на думку співголови Громадської ради Ярослави Авраменко, вимога щодо скасування мораторію на звернення стягнення на майно, яке є забезпеченням за кредитами фізичних осіб (установленого Законом України "Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті" № 1304-VII від 3 червня 2014 року разом з доповненнями), є сьогодні недоцільною, адже може викликати напругу в суспільстві.

"Меморандум про реструктуризацію валютних кредитів став компромісним рішенням проблеми валютних кредитів – без втрат для вкладників і без бюджетних грошей – за допомогою домовленості всіх зацікавлених сторін", – зазначив співголова Громадської ради Станіслав Аржевітін.

За її словами, саме Меморандум може вирішити питання реструктуризації споживчих кредитів в іноземній валюті. Адже згідно з підпунктом "С" пункту 19 Меморандуму Україна-МВФ про економічну та фінансову політику переговорний процес між позичальниками і банками щодо реструктуризації валютних іпотечних кредитів має бути добровільним. "Держава та НБУ не повинні втручатися у двосторонні переговори між позичальниками і банками. Якщо буде прийнято закон, що вимагатиме примусової конвертації валютних іпотечних кредитів у гривневі, Президент накладе вето на закон", – зазначено в Меморандумі.

Меморандум підписали такі банки: ПАТ "УПБ", ПАТ "Альфа-Банк Україна", ПАТ "КБ "Надра", ПАТ "Банк Михайлівський", ПАТ "ПриватБанк", ПАТ "БАНК "ГРАНТ", ПАТ "Регіон-банк", АТ "Дельта Банк", ПУАТ "ФИДО БАНК", ПАТ "Платинум Банк", ПАТ "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК". Інші банки, що мають найбільший портфель кредитів фізичних осіб в іноземній валюті, розглядають можливість у найближчий час також приєднатися до Меморандуму.

Для того, щоб розпочати фактичний процес реструктуризації боргу, позичальнику необхідно письмово звернутися до банку з проханням проведення конвертації згідно з Меморандумом та зареєструвати це звернення в банку. Потім отримати письмову відповідь від банку. У разі відмови або отримання рішення про застосування умов, які є гіршими за умови Меморандуму, потрібно письмово звернутися з наданням всіх матеріалів до відповідної комісії при Громадській раді, яка буде створена найближчим часом.

Таким чином, з початком дії Меморандуму відкривається шлях до остаточного врегулювання питання реструктуризації споживчих кредитів в іноземній валюті, у результаті чого буде знижено фінансове навантаження на позичальників у зв’язку з політичною та фінансовою кризою, яка сталася у 2014 році та спричинила девальвацію національної валюти в Україні. 

Довідка.

Нагадаємо, що Меморандум є наслідком тривалого процесу узгодження всіх можливих механізмів вирішення болючого питання між громадськістю та банками. Увесь цей час Національний банк України координував процес та створив майданчик для ефективного вирішення проблем валютних позичальників, а також підтримав спільне компромісне рішення.

Раніше на етапі погодження та складання проекту меморандуму було декілька його варіантів. Як заявляла Голова Національного банку України Валерія Гонтарева, запропонований саме банківською спільнотою варіант Меморандуму є більш прийнятним, адже він не пов’язаний із курсом, а передбачає списання частини боргу, на відміну від тексту меморандуму, що пропонувався Громадською радою.

Суттєвою відмінністю між обома запропонованими меморандумами є принцип конвертації валютних кредитів у гривню. Громадською радою запропоновано конвертувати споживчі кредити з іноземної валюти в гривню з наданням можливості позичальнику сплачувати свій кредит за курсом на 01.01.2014 (8 грн. за дол. США), але це стосувалося кредитів у розмірах, які не перевищують 2,5 млн. грн. за курсом на 01.01.2014 (це орієнтовно 312 тис. дол. США). Варіантом меморандуму, який запропонувала банківська спільнота, запроваджується поняття соціального житла (квартира до 60 кв. м або житловий будинок до 120 кв. м). Для кредитів, отриманих на таке житло, банки беруть на себе зобов’язання після конвертації кредиту з іноземної валюти в гривню списати 50% цього кредиту. Для кредитів на житло більшої площі після конвертації банки пропонують списати не менше 25% кредиту. Проте як щодо соціального житла, так і щодо житла більшої площі встановлюється обмеження для кредитів, що можуть бути конвертовані, – їх розмір не повинен перевищувати 2,5 млн. грн. за курсом на 01.01.2015 (це орієнтовно 158 тис. дол. США).Роз'яснення від НБУ найбільш поширених питань, які виникли щодо тексту Меморандуму.
 1. Меморандум – це декларація про готовність виконати умови, під якими поставлено підпис. Таким чином, Меморандум не несе імперативний для банків характер. Однак, якщо підписанти довіряють один одному, то цей документ буде виконуватись. Крім того, у Меморандумі зазначено, що буде створена спеціальна комісія при Національному банку, яка контролюватиме дотримання норм цього Меморандуму.
 2. Меморандум вступає в силу після прийняття відповідного закону щодо внесення змін до Податкового кодексу. Дане положення передбачене для того, щоб і позичальник, і банк не платили додаткові податки. Зараз при переведенні кредиту за курсом 8 відповідно до Податкового кодексу і позичальник, і банк мають заплатити за відповідне прощення податки.
 3. Проведення реструктуризації здійснюватиметься за рахунок страхових резервів банків під ці ж кредити. Жоден вкладник не постраждає від реструктуризації валютних кредитів.
 4. Правила проведення реструктуризації будуть закріплені спеціальною Постановою Національного банку.
 5. Підписантами Меморандуму виступили банки, Громадська Рада при Національному банку (як представники позичальників) та Національний банк.
 6. Громадська рада при Національному банку України є постійно діючим колегіальним консультативно-дорадчим органом, утвореним з метою налагодження ефективної взаємодії Національного банку України з громадськістю для забезпечення стабільності банківської системи, захисту прав та інтересів споживачів банківських послуг та надання Громадською радою пропозицій щодо вдосконалення законодавства України в цій сфері. До складу Громадської ради входять представники громадських організацій, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, банківських асоціацій та об'єднань.

Меморандум-2 (запропонований НАБУ та підтриманий багатьма банками):

НАБУ закликає банки приєднатись до Меморандуму про реструктуризацію валютних кредитів

Закон України  «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо кредитних зобов'язань», підписаний Президентом України 05.05.2015р. став черговим кроком на шляху вирішення проблеми реструктуризації валютних кредитів фізичних осіб. Адже цей Закон звільняє фізичних осіб-позичальників від сплати податку з доходів з сум прощеного боргу після реструктуризації іпотечних валютних кредитів. Однак пільга не поширюється на позичальників, які отримували кредит, перебуваючи в трудових відносинах з банком-кредитором. НАБУ ініціюватиме поправки в цій частині для усунення дискримінації позичальників-банківських працівників, які отримували кредити на загальних умовах і які не є пов’язаними з банком особами.

        Разом з тим, внесення змін до Податкового кодексу України повинно стати каталізатором процесу врегулювання валютних кредитів фізичних осіб, адже з набранням чинності цим Законом, Меморандум між банками також вступає в дію (з текстом Меморандуму можна ознайомитись за посиланням: http://www.nabu.com.ua/ukr/komiteti/komitet-z-pitan-zakhistu-prav-kreditoriv/dokumenti-v-roboti/108487/). Разом з тим, обов’язок для банків-підписантів Меморандуму здійснити реструктуризацію валютних кредитів на умовах, визначених цим документом, виникне з моменту скасування мораторію на звернення стягнення на майно, яке виступає забезпеченням за кредитами.

         «Меморандум, запропонований банківською спільнотою, визначає чіткий і простий алгоритм реструктуризації іпотечних валютних кредитів фізичних осіб. Він спрямований перед усім на захист інтересів найбільш соціально вразливих позичальників, яким передбачає прощення до 50% реструктуризованого боргу за іпотечним кредитом, — пояснює Голова Комітету з питань захисту прав кредиторів Роман Шпек. – НАБУ закликає банківські установи приєднатись до Меморандуму, що забезпечить цивілізованість процесу реструктуризації, та сприятиме відновленню довіри між банками та позичальниками. Ми повинні запропонувати нашим клієнтам зрозумілий механізм і отримаємо відновлення платіжної дисципліни та покращення якості кредитних портфелів. Потрібне принципове рішення про приєднання до умов Меморандуму окремих наглядових рад банків з іноземним капіталом та Мінфіну щодо державних банків».

НАБУ вже зверталась до Міністерства фінансів України щодо вирішення державними банками питання реструктуризації іпотечних валютних кредитів фізичних осіб. Адже державні банки не можуть приєднатись до Меморандуму, який заздалегідь передбачатиме певні збитки для банку, без погодження із головним акціонером – Державою. Однак реакція міністерства на це звернення відсутня, тому НАБУ виноситиме дане питання на розгляд Кабінету Міністрів України.

        Наступний крок після впровадження банками механізму реструктуризації іпотечних валютних кредитів – скасування мораторію на звернення стягнення на майно, що виступає забезпеченням за валютними кредитами. Мораторій лише поглиблює проблему, оскільки його введення спровокувало помилковий сигнал для позичальників банків, адже у них складається хибне враження, що повертати валютні кредити не потрібно, оскільки держава заборонила звертати стягнення на майно, що виступає забезпеченням за цими кредитами. Однак, потрібно чітко усвідомлювати, що введення мораторію – це тимчасовий захід, через деякий час він буде скасований, а нарощення заборгованості за кредитом лише погіршує становище і банку, і позичальника.

        Тому стратегічним завданням для банківської системи є забезпечення позичальників можливістю реструктуризації іпотечних валютних кредитів протягом встановленого строку (Меморандум передбачає 3 місяці для позичальників щодо подання відповідних заяв та 3 місяці для банку для проведення відповідної операції), а після спливу цього терміну – повне скасування будь-яких штучних заборон на примусове стягнення заборгованості позичальників (у т.ч. й за рахунок майна боржників), які й надалі ухилятимуться від повернення кредитів.


Основні положення Меморандуму-1, складеного ГР при НБУ (на жаль, не підтриманого у результаті ьільшістю банкаів) про реструктуризацію валютних кредитів передбачають (текст на офіційній сторінці НБУ у фейсбуці):

 1. переказ суми заборгованості за споживчими кредитами в іноземній валюті, визначених у пункті 4 цього Меморандуму, в гривню за курсом на день реструктуризації;
 2. прощення суми різниці реструктурованого кредиту (на яку нараховується фіксована процентна ставка 0,01% річних) між курсом іноземної валюти кредиту в день реструктуризації і офіційним курсом іноземної валюти, встановленим Національним банком України на 01.01.2014 р пропорційно погашенню боржником заборгованості за кредитом ;
 3. фіксацію процентної ставки суми кредиту, яка була реструктуризована за офіційним курсом, встановленим Національним банком України на 01.01.2014 р на рівні не вище, ніж зазначено в договорі споживчого кредиту в іноземній валюті протягом трьох років з моменту реструктуризації;
 4. реструктуризацію споживчих кредитів в іноземній валюті, отриманих під заставу нерухомості, залишок по основній частині яких не перевищує 2500000 грн за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на 01.01.2014 р .;
 5. визнання банком безнадійної та підлягає списанню (прощенню), неустойки (штрафу, пені), яка виникла в результаті неналежного виконання кредитних зобов'язань позичальником за кредитним договором перед фінансовою установою на момент реструктуризації;
 6. заміна за заявою позичальника ануїтетною форми погашення кредиту на класичну (стандартну);
 7. обмеження предметом іпотеки відповідальності позичальника за договором споживчим кредитом в іноземній валюті, крім кредитів, які виступають забезпеченням за зобов'язаннями кредитора (термін «іпотека» в значенні, визначеному в Законі України «Про іпотеку»);
 8. заборону відступлення права вимоги іншим фінансовим установам за договором споживчого кредиту в іноземній валюті без попередньої пропозиції погашення заборгованості позичальником за ціною поступки права вимоги тощо;
 9. створення Спеціальної комісії при Національному банку України щодо дотримання положень Меморандуму;
 10. визначення правил проведення реструктуризації відповідно до цього Меморандуму постановою Правління Національного банку України;
 11. Меморандум повинен вступити в силу з моменту вступу в силу закону про внесення відповідних змін до Податкового кодексу України щодо банків та фізичних осіб позичальників споживчих кредитів в іноземній валюті.
Текст Меморандуму після його підписання сторонами буде опублікований на сторінках Офіційного інтернет-представництва Національного банку України.

На жаль цього так і не сталося. Є лише новина на сайті НБУ.